יאללה קדימה

  • ראשי
  • קדימה היום
  • חדשות
  • הרשמה
  • אימייל אדום

יום אחרי הבחירות לבני עוזבת

27/12/2012  מערכת יאללה-קדימה

כאשר ציפי לבני שבה לזירה הפוליטית אחרי פסק זמן קצרצר היא התריסה לעבר עיתונאים : "קדימה בבחירות הבאות - מתה. אני רצה לראשות הממשלה להוביל את הגוש". ספק אם קדימה תמות, מה שבטוח לבני לא תהייה ראש ממשלה. ומשכך - מה תעשה לבני באופוזיציה (שוב) ?

השאלה "האם ראוי להצביע ציפי לבני?" נשאלה מספר פעמים בשבועות האחרונים אבל כל אחת מהתשובות שניתנו הייתה חפה מענייניות ורלוונטיות למציאות ולדברים שציפי לבני הגדירה ותפסה ערב החלטתה להתמודד בבחירות הכלליות. בחינה מדוקדקת של העובדות עשויה להעמיד את תומכיה של ציפי לבני בבעיה לא פשוטה.

סיבה ראשונה - ההבטחה להוביל את הגוש
לבני תלתה את הצורך להוביל את גוש המרכז-שמאל כמרכיב העיקרי בהחלטתה לשוב ולהיכנס לזירה הפוליטית. לבני היטיבה להסביר מדוע אף אחד מהשחקנים - יחימוביץ' ולפיד - אינו ראוי להוביל את הגוש ולו רק משום שהוא חסר ניסיון מדיני ופוליטי. לבני ביקשה להסביר את השוני בהחלטתה הדרמטית בכך שבניגוד לשני עמיתיה לגוש - הצטרפותה למירוץ נועדה להעמיד מועמד של אלטרנטיבת מרכז-שמאל למועמדותו של בנימין נתניהו.

סיבה שנייה - קדימה מתה ואינה רלוונטית
לבני, בהתייחסויותיה לתקשורת, ניסתה להסביר את החלטתה לפרוש מקדימה. היא טענה שמפלגת קדימה איבדה מן הרלוונטיות שלה ותיעלם לאחר הבחירות הבאות. "קדימה מתה" שבה והכריזה, מבלי שנדרשה להסביר את תרומתה להידרדרות - עוד לפני הפריימריס האחרונים - ובמיוחד לאחריהן כאשר הכריזה של נטישת קדימה. אחרי הכל, במעשה האחרון שלה הוכיחה את רצונה שלה להמית את קדימה רק משום שהפסידה בפריימריס.

סיבה שלישית - איחוד בעל ערך אלקטוראלי
פועל יוצא לשינוי מערך הכוחות הפוליטיים בגוש מרכז שמאל, הניחה ציפי לבני כי איחוד כל המפלגות בגוש מרכז שמאל יניב תמורה אלקטוראלית שתיצור את השינוי המיוחל בין הגושים. לבני פעלה בכל כוחה לייצר איחוד שכזה והגדירה אותו כ"הכרח קריטי להבטחת ניצחון בבחירות". לבני, כידוע, כשלה בהשגת איחוד שכזה ואת התוצאות המצופות מהכישלון הבהירה בעצמה. ניצחון לא יהיה.

ומשכך, לבני שאינה מצליח להוביל את הגוש, לא מהותית ולא אלקטוראלית, כשלה בהשגת האיחוד המיוחל, מתקשה לנתק עצמה מאחריותה הציבורית לכישלון האופוזיציה הישראלית בארבע השנים החולפות ולהידרדרותה של קדימה - אין לצפות שלבני תצליח לעמוד בהנחות היסוד שהניחה כאשר ביקשה לחולל תפנית מכוננת בזירה הפוליטית. לבני לא משנה כהוא זה את מבנה הגוש, זולת שידור חוזר בהיקף קטן יותר של קניבליזם פוליטי בקרב המנדטים של מפלגת העבודה ויש עתיד. לכולם ברור גם שלבני לא תגיע לעמדה הנכספת של ראשות הממשלה.

אז מה נותר ללבני במציאות פוליטית בה גוש הימין לכל הפחות שומר על מעמדו ואפילו מתחזק באמצעות הבית היהודי של נפתלי בנט? האם לבני תיוותר להוביל עם 7-8-9-10-11-12 מנדטים את האופוזיציה של ישראל בשנים 2013 - 2018? התשובה לכך מובנת מאליה. לבני תעזוב את הכנסת זמן קצר לאחר הבחירות הכלליות. אם תחליט בכל זאת להישאר במה תשפיע בקונסטלציה של אופוזיציה מצומקת באורח משמעותי מזו שהייתה לה בכנסת היוצאת?

מה נותר למתלבטי התנועה לעשות נוכח כך? להצביע למפלגות שורשיות ולמנהיגיהן שהפגינו מחויבות למפלגותיהן ולזירה הפוליטית. שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה הינן בחירה ראויה, מרצ הינה בחירה ראויה, גם שאול מופז וקדימה הינן בחירה ראויה, יאיר לפיד ויש עתיד, על אף שהם ירוקים פוליטית - זכאים לצ'אנס ראשון. ציפי לבני וקופטאן חלבי שממוקם 30 ברשימתה ומעיד עליה שהיא 'שקרנית', 'בוגדנית' ו'מטומטמת'  - ממש לא ראויים.

  • הניתוח מצוין, אבל,, מה בדיוק יקרה לחולה?
    ישראל פנחסי(28/12/2012)
    סגור X שאפו לכתבה, שמשקפת תמונת מצב הגיונית וברובה נכונה. ציפי שחיכתה להחלטתו שלאולמרט חזרה לזירה כדי לתת תשובה למאות אלפי בוחרים שציפו לה. היא לא מוטטה את קדימה. קדימה כבר הראתה בסקרים קו ישר במוניטור הפוליטי, שפירושו אחד. אין טעם להאשים אותה במה שקרה. בלכתה לפריימריז מוקדמים ומיותרים כבר חרצה התנועה את גורלה. וכבר דנו בכך מספיק. היו שזעקו בקולי קולות הרבה לפני חודש מרס שהתנועה החליטה להתאבד, ה"מומחים" מטעם לעגו אמנם, וכעת נאלמו דום. אבל יש בחירות, וחובה להפעיל שיקול דעת, המדינה גם לפי מצע קדימה קודמת לכל שיקול פוליטי, והקולות של כל מי שיצביע לגוף שאינו עובר את % החסימה [לפי החוק!] נפסלים. פירוש הדבר הימנעות ותרומה של ממש לאותן מפלגות שאיש מאיתנו אינו חפץ לראות. אז יהיה עם האחריות שלנו כאזרחים. לא סוד,,אני תומך בציפי, אבל חייב לאמור ביושר, אם מצבה של התנועה בסקרים היה כשל קדימה, הייתי מפציר מתוך אחריות להצביע עבור קדימה. כי להימנע או לבזבז קול חד הוא. מתוך אחריות ציבורית אני מקווה ששאול מופז ישקול ברצינות [יש עוד זמן], לפנות לציבור המצביעים ולבקש ולחזור ולבקש, ללכת לקלפי ולהצביע בעד אחת המפלגות [השקולות כמובן] . זה לא יפגע בכבודו, יש למופז עבר מפואר, וצעד מכובד שכזה רק יוסיף לו כבוד. הנטייה הטבעית של הרבה פוליטיקאים להוציא לעצמם שתי עיניים רק כדי להוציא אחת ליריב, היא לא רק טיפשית, אלא גם חסרת אחריות.

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת