יאללה קדימה

  • ראשי
  • קדימה היום
  • חדשות
  • הרשמה
  • אימייל אדום

כנגד כל הסקרים, פעילי קדימה עוד לא התייאשו

20/12/2012  מן העיתונות

זאב קם - מעריב

הרחק מאור הזרקורים של מפלגות המרכז והשמאל מתנהל לו מטה הבחירות של מפלגת קדימה. יש דבר כזה, למי שמתעניין. כשהגענו למטה המרכזי של המפלגה, שממוקם בפתח תקווה, ציפינו למצוא מקום עזוב, נטוש ואפוף דיכאון. מתברר שיש חיים בקדימה למרות הכל. פעילים נכנסים ויוצאים. ראשי המטות קופצים מחדר לחדר, בסדרה אינסופית של דיונים וישיבות. גם הח"כים של המפלגה מגיעים למטה בקצב מפתיע.

אחת לכמה זמן יוצא מחדרו יו"ר המפלגה ויו"ר האופוזיציה (עדיין) שאול מופז, מסתובב בין החדרים, בודק שאף אחד לא נח בטעות, וחוזר במהירות לסדר היום העמוס שלו.

כדי להבין עד כמה מצבה של קדימה רע בתודעה הציבורית אפשר להתרשם מהסיפור הבא, שהפך לסיפור המרכזי במסדרונות המטה. בחודש אוקטובר, כשרק הכריזו על הקדמת הבחירות, החליטו באוניברסיטת בן גוריון לקיים פאנל של פוליטיקאים בשבוע האחרון של חודש דצמבר. בין יתר האנשים שהוזמנו היה גם מופז. אתמול, כשהסקרים הראו באופן כמעט קבוע כי קדימה לא עוברת את אחוז החסימה, הודיעו אנשי אגודת הסטודנטים למופז שהם מוותרים עליו. "יש לנו יותר מדי פוליטיקאים", היה ההסבר שקיבלו במטה המפלגה. תשובות דומות התקבלו גם מהאוניברסיטאות בתל אביב ובירושלים. גם לשם מגיעים לא מעט פוליטיקאים, אך מופז לא יהיה אחד מהם. "אנשים פה התחרפנו על השכל", מסנן ח"כ ישראל חסון, מספר שתיים ברשימה. "זה פשוט ביזיון שלא נותנים במה למי שהיה רמטכ"ל ושר ביטחון".

שאול מופז במטה הבחירות של קדימה, אתמול צילום: נאור רהב
כשיורדים למטה, למחסנים, נתקלים בארגזים המלאים בחומרי ההסברה. חלקם כבר נשלחו לשטח. אחרים מחכים להפצה. שני דברים תופסים את העין בחומר המודפס. ההתעלמות מציפי לבני והחשיפה של משפחת מופז. באחת החוברות מובאים קורות החיים של שלי יחימוביץ', יאיר לפיד ושאול מופז. זו ההשוואה. לציפי לבני, ראש מפלגת מרכז נוספת, אין זכר באותם מסרים. התעלמות מוחלטת.


את החוברת השנייה מעטרת הכותרת (במקרה או שלא) "תעזו לחלום", שכאילו נועדה במיוחד עבור אנשי המטה בקדימה. התמונות מהשטח דווקא צפויות, אבל בחוברת הזו נראה מופז גם בתמונות משפחתיות, כשלצדו אשתו, ילדיו ונכדיו. תמונות מהסוג שפחות הורגלנו לקבל מכיוונו של האיש. מי שחשב למצוא במטה תחושת דיכאון ואווירת סוף קורס, כדאי שיחשוב פעם נוספת.

חוברות ההסברה במחסן צילום: נאור רהב
המקום (לפחות אתמול) היה מלא באנרגיות. אפשר היה לחשוד שמדובר בקבלת פנים שנועדה עבורנו, אלא שההגעה שלנו למטה הייתה ללא התראה מוקדמת. המילה נחישות חזרה על עצמה כמעט בכל שיחה שערכנו. נחישות להראות לכל המספידים שהשם קדימה הולך לעטר את ספסלי המשכן גם בכנסת הבאה. לרגע לא ברור מה יותר חזק - הרצון להישאר בחיים (פוליטית) גם אחרי הבחירות או הרצון להראות לתקשורת הצינית מי נשאר לעמוד אחרון.

דמות שהיה קשה לא להיתקל בה במהלך היום היא מירה פלג, סמנכ"לית ארגון במפלגה. אם בכל ארגון ניתן למצוא את הדמות שאחראית על המורל של העובדים, זה התפקיד של מירה. עם שאול היא נמצאת כבר לא מעט שנים. "אין לנו כסף, אבל יש לנו אנרגיה והרבה אמונה", היא אומרת אחת לעשר דקות לפעיל מזדמן שעובר לידה. לנו היא מספרת שמה שהצליח בתקופה האחרונה להדליק מחדש את הפעילים בשטח זה דווקא הפרישה של שבעת הח"כים למפלגה של לבני.

"מופז מתייצב מאחורי החוב הכספי של קדימה, אף שציפי היא שיצרה אותו", היא מרימה את הקול לעברנו. דקה לאחר מכן היא כבר שוב מחויכת ומפזרת קריצות לעבר אנשי המטה. גם מופז עצמו, שעובר לידה במסדרון, לא יכול להימלט מהחיבוק הדביק. בכלל, את מופז אנחנו פוגשים מחויך מתמיד, כשהוא מרגיש במקום הטבעי שלו, מוקף באוהדיו. "לפני הפריימריז האחרונים בקדימה, כשכולם דיברו על מרוץ צמוד מול ציפי, אני כתבתי על פתק בין 20 ל-30 אחוז פער בבחירות, והכנסתי לכיס", הוא מזכיר לנו. "כולנו ראינו מי היה מדויק בתחזית שלו".

נערכים לבחירות במטה קדימה צילום: נאור רהב
אם כבר מדברים על תחזיות, אי אפשר בלי תחזית מקומית. "בין שבעה לתשעה מנדטים", מודיע בהחלטיות ישראל חסון, שהוא גם ראש מטה הבחירות של המפלגה. זה מספר המנדטים שחסון מתחייב שקדימה תקבל בבחירות הקרובות. רגע לאחר מכן הוא גם רושם את המספר בגדול על הלוח שבחדר הישיבות. עם התמונה הזו אנחנו נחזור אליו יום לאחר הבחירות.

הנה עוד משפט של חסון, מהסוג של לגזור ולשמור: "דמיין לעצמך עכשיו שאכן המנדטים מתחלקים כמו שהסקרים מראים", הוא מסביר. "עכשיו תדמיין את הדמויות הביטחוניות שירכיבו את ועדת החוץ והביטחון הבאה - סתיו שפיר או מרב מיכאלי? אתה רואה את ראש המוסד ואת הרמטכ"ל יושבים לתת דין וחשבון בפני ועדה כזו? זה ההנגאובר שעם ישראל יצטרך להתעורר אליו במקרה שהסקרים נכונים".

גם פעילי המפלגה קופצים לביקור במטה בפתח תקווה. "בשונה מהתחושה שנוצרה, כאילו המפלגה התרסקה, דווקא מבחינת הפעילים והמנגנון בשטח, הכל עדיין קיים", מסביר לנו בלהט אחד מהם. "להפך, האנשים האלו עדיין קיימים. התשתית עדיין קיימת. נשארנו עם פחות כסף ממה שמגיע לנו, אבל אנחנו לא בורחים מהאתגר".

רגע לאחר מכן עוצר אותנו מנכ"ל המפלגה טל אשכנזי, צעיר מנכ"לי המפלגות (34). בחור נמרץ, שליווה את מופז כעוזר פרלמנטרי, ולאחר פרישת לבני מונה לתפקיד המנכ"ל. "בסופו של דבר ברגע שהציבור הקדימאי יגיע לקלפי, הוא יידע שיש רק מפלגה אחת שורשית, שאינה מפלגת מדף מתחלפת, ולה הוא ייתן את קולו", הוא אומר בשכנוע.

ישראל חסון מנבא את התוצאות צילום: נאור רהב
בכסף של הליכוד הם אינם יכולים להתחרות, וגם לא ממש מנסים, אבל את הקמפיין הם מבטיחים להשיק ממש בימים הקרובים. שני דגלים יהיו שם - נושא השוויון בנטל וניסיון להציג את מופז כמר ביטחון. דורון אביטל, מספר 7 ברשימה, עוד אחד מיוצאי סיירת מטכ"ל במפלגה, ועד לא מזמן תומך מובהק של ציפי לבני, נשמע מאוהב במופז. "אנחנו הולכים להיות הפתעת הבחירות", הוא מתחייב. התיאוריה, לדבריו, היא פשוטה. יחימוביץ' מדברת על הכלכלה, לבני על השלום, הימין מתלהם, ורק על דבר אחד לא מדברים - על הביטחון.

על הנקודה הזו בונים במפלגה. אגב, אף אחד במטה בפתח תקווה לא מדבר על אלטרנטיבה. כולם שם מדברים על המועמד הטבעי לכהן כשר הביטחון (מופז) בממשלת נתניהו. אין ספק שבקדימה שינו גישה בשבועות האחרונים. המפלגה הגדולה ביותר של הכנסת היוצאת בסך הכל מקווה למקום של כבוד בקואליציה הבאה.

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת