יאללה קדימה

  • ראשי
  • קדימה היום
  • חדשות
  • הרשמה
  • אימייל אדום

שיעור בסכינאות פוליטית ממיסיס קלין

17/12/2012  מן העיתונות

חשבתי שאתה בחדר מיון, אמר ניר מאיר לגברי ברגיל. מה פתאום חדר מיון? שאל ברגיל. בשביל שיוציאו לך את הסכין שציפי לבני תקעה לך בגב, ענה מאיר. ברגע האחרון הודח ברגיל מרשימת התנועה של לבני, לטובת אהרון ולנסי. נחמן גלבוע – הקו הירוק

ביום ראשון השבוע צלצל גברי ברגיל ליו"ר שולחן הארגונים הכלכליים, ניר מאיר, בנושא עסקי הקשור לאחד מארבעת הקיבוצים שבהם הוא משמש כיו"ר קיבוץ. "אתה יכול לדבר או שאתה עדיין נמצא בחדר מיון?" שאל אותו מאיר. "מה פתאום חדר מיון?" שאל ברגיל בתמיהה. "חשבתי שהגעת למיון כדי שיוציאו לך את הסכין שציפי לבני תקעה לך בגב", השיב לא מאיר. ההערה הצינית של מאיר התייחסה לעובדה, שעד יום חמישי בבוקר הובטח לברגיל ולאנשי הארגונים הכלכליים, כי הוא יהיה במקום התשיעי-עשירי ברשימה של התנועה בראשות ציפי לבני, וביום חמישי בערב, כשהוגשה הרשימה לועדת הבחירות, הם גילו להפתעתם שברגיל התאדה ממנה ובמקומו שובץ במקום ה-11 אהרון ולנסי מהגליל העליון. כך למד ברגיל פרק בסכינאות פוליטית, שבאה דווקא ממיסיס קלין, ציפי לבני, שלמענה שכב לא פעם על הגדר הן בתנועה הקיבוצית והן במפלגת קדימה.

הרומן שלו עם קדימה התחיל בתקופתו של שרון, כשברגיל היה מזכיר התנועה הקיבוצית, נמשך ביחסים קרובים עם אהוד אולמרט, והגיע לשיאו בתקופה שבה לבני כיהנה כיו"ר המפלגה, כשעבר ממרצ לקדימהה וניהל עבורה את הקמפיין בתנועה הקיבוצית בבחירות לכנסת.

כשלבני התמודדה בפריימריז מול שאול מופז, התייצב ברגיל במטה שלה, ובעקבות תבוסתה איבד את סיכוייו להתקדם במטה ההתיישבות של המפלגה. באופן טבעי, עלה שמו כמועמד המייצג את התנועה הקיבוצית במפלגה החדשה שהקימה לבני, וחיזוק לכך התקבל בשיחה שקיימו אנשי הארגונים הכלכליים עם לבני בתחילת השבוע, לאחר ש-30 מהם חתמו על עצומה, שלפיה יתמכו בתנועה של לבני אם יהיה בה נציג להתיישבות בעשירייה הראשונה. הם ראו במינוי ברגיל תקווה אחרונה, לאחר שהתברר שלא יהיה נציג קיבוצי בכנסת מטעם מרצ והעבודה, ואף קיבו הבטחה לשיבוצו בשיחת טלפון שקיימו עם עמרם מצנע יום לפני סגירת הרשימות.

מתברר, שמישהו במטה לבני, המחובר לאנשי מפלגת העבודה לשעבר, לא ראה בעין יפה את מינויו של ברגיל, והחל במסע שכנוע לגיוס נציג התיישבותי מהפריפריה. הראשון שקיבל טלפון היה ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, איש מפלגת העבודה, שדחה בנימוס את ההצעה להשתבץ בתנועה בראשות לבני. שוסטר אינו מכחיש את הפניה. בתגובה ל"הזמן הירוק" הוא אומר, כי קיבל פניות ממספר מפלגות, אך דחה אותן על הסף. הטלפון הבא הופנה לראש המועצה האזורית בני שמעון, סיגל מורן, בעבר חברת קיבוץ שומריה וכיום תושבת ההרחבה בבית קמה. מורן מאשרת בתגובה כי לבני הציעה לה את משבצת ההתיישבות במקום גבוה ברשימה, גם בשל היותה אישה, אך היא סירבה והעדיפה להמשיך בעבודתה במועצה. מורן הסכימה להצטרף למפלגה ולהשתבץ במקום לא ריאלי בעשירייה השנייה. הטלפון הבא הופנה לאהרון ולנסי, ראש המועצה הפורש של הגליל העליון, שחגג בימים אלה את יום הולדתו ה-71.

"עמרם מצנע פנה אליי, והייתי צריך לקבל החלטה תוך זמן קצר", מספר ולנסי. "כשראיתי, שכנראה לא יהיה נציג לתנועה הקיבוצית בכנסת הבאה, החלטתי להיענות בחיוב, בעיקר אחרי שנוכחתי ששלי יחימוביץ' לא רוצה אותנו במפלגת העבודה. אם אבחר, אני מתכוון לייצג גם את התנועה הקיבוצית וגם לפעול לטובת הגליל והנגב".

גברי ברגיל אומר בתגובה: "לא התכוונתי לרוץ לכנסת בבחירות הנוכחיות, אבל נעניתי לאתגר לשמש כנציג התנועה הקיבוצית במפלגה בראשות ציפי לבני. עד יום חמישי ידעתי שאני במקום התשיעי-עשירי ברשימה, ועצוב לי שברגע האחרון פעלו אנשים, להערכתי מתוך התנועה הקיבוצית ואנשי מפלגת העבודה לשעבר המקורבים לאוזנה של לבני, להוציא אותי מהרשימה בתואנה של ייצוג לפריפריה ולא למרכז. צר לי, שתרגיל מסריח כזה מתרחש גם בקרבנו, אבל אני מודע לזה שאלה החיים הפוליטיים. אמשיך לתמוך בתנועה של לבני".

בקדימה, בהנהגת שאול מופז, שובץ ח"כ שי חרמש במקום החמישי, וכשנוכחו בארגונים הכלכליים מה עלה בגורל הייצוג אצל לבני, החליטו להטיל את כל כובד משקלם על בחירתו של חרמש לכנסת הבאה. חרמש, יו"ר הלובי החקלאי וחבר ועדת הכספים זה שבע שנים, נתפס כאיש ההתיישבות, חקלאות ונציג עוטף עזה בכנסת. ביום שני החליטו שישה אנשי כלכלה בתנועה הקיבוצית – ניר מאיר, איציק בדר, בארי הולצמן, אריק רייכמן, חוה גלעוז ועמוס אפשטיין – להירתם לבחירתו של חרמש במצב שבו קדימה נמצאת בסקרים מתחת לאחוז החסימה.

החישוב שעושה חרמש נראה פשוט על הנייר. לקדימה כיום יש בסקרים 60 אלף מצביעים, שהם 2.4 מנדטים, עדיין מתחת לאחוז החסימה. כדי להגיע לחמישה מנדטים צריכה המפלגה לגייס עוד 65 אלף מצביעים. במועצות האזוריות יש כ-400 אלף בוחרים, כשבתוכם בתנועה הקיבוצית ובהרחבות יש 70 אלף בוחרים. התקווה של חרמש ושל אנשי הכלכלה היא להביא מנדטים מהמושבים ומשאר תושבי המועצות. "הסיסמא שלי לאנשי מפלגת העבודה בקיבוצים", אומר חרמש, "היא 'תפסיקו להיות פראיירים'. הבחירה היא לא ביני לבין מרב מיכאלי שהיא במקום החמישי ברשימה, אלא ביני לבין פרופסור יוסי יונה, שהגיש את בג"ץ הקשת הדמוקרטית המזרחית, ונמצא במקום ה- 20 במפלגת העבודה".

במחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה עדיין לא שככו הדי הפריימריז. מזכיר התנועה ויו"ר המחוז, זאב (ולוולה) שור, לא מוכן להבליג על טענותיה של יונה פריטל, נציגת המחוז במקום ה-24 ברשימת העבודה, על כך שהוא אינו מתגייס לטובת המפלגה כדי שהיא תכנס לכנסת. "ידעתי שהפיצול יפגע בסיכויים של המועמד מטעם המחוז, ואת אשר יגורתי בא לי", אומר ולוולה. "לפני שפרשתי מהתמודדות הצעתי לקיים פריימריז פנימיים במחוז, ושכולם יתלכדו סביב מי שיזכה ויעלו את סיכויו להיבחר. הבטחתי לתמוך בכל מי שייבחר בבחירות הפנימיות, אבל שאר המתמודדים סירבו לזה. יש לי הרבה ביקורת על מפלגת העבודה, ואשמיע אותה לאחר הבחירות. פרשתי מהתמודדות בגלל מה שקורה במפלגה, ואני לא מתכוון לתמוך ביונה שהגיע למקום ה-37 והוקפצה למקום לא ריאלי שהוקצה למחוז".

ולוולה מוסיף, כי לא הצטרף לתמיכה בדני עטר, התנגד בכל השלבים להקמת מפלגת ההתיישבות, ואם שמו הופיע בסקר שעסק במפלגה זו, הדבר נעשה ללא ידיעתו ובניגוד לדעתו.

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת