יאללה קדימה

  • ראשי
  • קדימה היום
  • חדשות
  • הרשמה
  • אימייל אדום

סיכום פגישתי עם אחמד דבאח

23/04/2012  מנשה רז

כשבקשתי מאחמד דבאח, שיסביר לי את הפער הבלתי מתקבל על הדעת בין מספר המתפקדים שלו לקדימה (כ3000 – לדבריו), לבין מספר המצביעים למפלגה בבחירות (27!) בדיר אל אסאד, הייתה לו תשובה ברורה. "אם הייתי משובץ במקום ריאלי ברשימת קדימה לכנסת, קדימה הייתה מקבלת בבחירות בדיר אל אסאד, 5000 קולות!" (עובדה: בבחירות האחרונות בדיר אל אסאד, היו המפלגות הערביות הסקטוריאליות עם ההישגים הגבוהים ביותר.) לדבריו, רבים וטובים במגזר הערבי הבינו מזמן שכדי לקדם את ענייניהם עדיפה להם מפלגה ציונית עם פוטנציאל גבוה להיות השלטון, מאשר מפלגה ערבית ישראלית שחבריה יכולים לצעוק עד מחרתיים ולא לספק שום תוצאה. דבאח שמדבר הרבה על דו קיום יהודי ערבי, הבין לדבריו, מזמן שאין דרך אחרת וזאת הסיבה שהתפקד בזמנו לליכוד ויחד עם אריק שרון (שהוא מגדיר "בן משפחה"), עבר לקדימה.

כששאלתי אותו אם המעבר שלו לתמוך בשאול מופז היה תוצאה של הבטחות והתחייבויות שראוי לחשוף אותן ציבורית, הוא הגיב ב-לא! נחרץ. לדבריו, ציפי ליבני פגעה בכבודו כשלא רק שלא הקשיבה לו, אלא גם פעלה בניגוד לדעתו וכך עשתה (לדעתו), שגיאות מרגיזות וגרמה לעצמה נזקים כבדים במגזר הערבי. הוא הדגיש שהפגיעה בכבודו הייתה קטלנית. כך לדבריו, צפה את התוצאות העתידיות של הפריימריז וכמי שתפקידו לקדם את הדו קיום יהודי ערבי, החליט שעדיף לו להיות בצד המנצח.

אחמאד דבאח טוען שהוא מביא איתו ניסיון עסקי וציבורי עשיר וברור לו שהוא האיש לקדם ולפתור בעיות קשות במגזר הערבי. הוא מודאג מהפער שהולך ומתרחב ומהחוטים ההולכים ונפרמים, בניגוד למגמת הדו קיום. לדבריו, האלימות הקשה בדיר אל אסאד היא תוצאה של תסכול שנובע מחוסר שוויון בכל התחומים. (דילמת הביצה והתרנגולת.) הוא מכוון לא רק לכנסת. הוא רוצה להיות השר הערבי בממשלת קדימה. לדעתו, הקריטריון המרכזי למינוי שר בממשלה, להוציא את שר החוץ ושר הביטחון, חייב להיות ניסיון מוכח של המועמד בניהול רשות מקומית. כך, הוא מאמין שיוכל לדוגמא, להיות שר התעשייה והמסחר בזכות ניסיונו העסקי העצום וניסיונו כראש הרשות המקומית של שלושת הישובים הערבים שאוחדו בזמנו. גם בהקשר הזה, לדבריו, פיתח משקעים כלפי ציפי ליבני שתמכה מסיבות לא ענייניות, (לדעתו), בהפרדה מחדש של הישובים הללו.

דבאח חושב שעוד לא הבשילה העת לגייס צעירות וצעירים ערבים לצה"ל אך מחייב שירות אזרחי אלטרנטיבי כביטוי של המחויבות החלה על כולנו למדינת ישראל. הוא לא יחסוך מילים כדי לתאר איך המדינה היטיבה עימו אך אל תצפו ממנו שישיר "נפש יהודי הומייה, להיות עם חופשי בארצנו". כשהזכיר את המונח "מדינת כל אזרחיה", לא בררתי איתו למה הוא מתכוון והשארתי את הסוגיה הזו למפגש הבא איתו.

בהקשר המדיני, דבאח מדבר על שתי מדינות לשני העמים מזווית של ערבי ישראלי ובשום פנים ואופן לא כפלשתיני ישראלי. הוא חושב שהצורך לפתור את הבעיה הפלשתינית הוא צורך דחוף שיקרין על איכות החיים של כולנו באזור הזה. הוא גם מאמין שכערבי ישראלי יש ביכולתו לתרום הרבה לתהליך הזה. לדעתו, בעיית זכות השיבה איננה פתירה ואין מנוס מחיים משותפים למרות העובדה הזו. כאן אני מבקש להעיר: בגלל שזו הייתה שיחת הכרות, הייתי בעיקר המקשיב ופחות השואל. כך לא הספקתי לרדת לרזולוציות יותר נמוכות כמו, שאלת ירושלים, גושי ההתנחלויות ועוד, ועוד. על עיקרון אחד חזר כמה פעמים: הבסיס למשא ומתן עם הפלשתינים הם קווי הגבול של 1967.

עוד כמה עובדות: אחמד דבאח הוא בעלים של אימפריה כלכלית. את האימפריה הזו בנה לדבריו בעשר אצבעותיו ללא אגורה אחת של סיוע ממשלתי. מה שבולט לעין בקניון דבאח בדיר אל אסאד, זה עשרות העובדים הערבים שזהו מקור פרנסתם. רובם ככולם לבושים בחולצות עליהן רקום השם "דבאח" ואין מקום לתהיות. בזכות עסקיו הפורחים, דבאח מפרנס אלפי בני אדם במגזר הערבי. על כך הוא כמובן גאה והוא לא פחות גאה מהעובדה שהצליח לפקוד, לדבריו, כשלושת אלפים מתפקדים לקדימה. רק שהמונח "קבלן קולות", מוציא אותו משלוותו ומרגיז אותו באמת. כאן אני מבקש להעיר משלי: אחמד דבאח לא המציא את השיטה. מאחר שהוא איש ממולח ויזם מוכשר, הוא אימץ את השיטה שלא הוא המציא! והלך איתה גבוה כמו שהוא יודע. בסביבתו של דבאח אין התלבטות. הוא ורק הוא, מייצג אמיתי של המגזר הערבי.

עדין לא הצלחתי לברר עם דבאח אם יהיה מוכן להציג עצמו בהליך בחירה שונה מזה הנהוג, כדי להיבחר למקום ריאלי לרשימת קדימה לכנסת. לא הגעתי לברר איתו, אם יהיה מוכן להתמודד עם הצורך לשכנע את חברי קדימה יהודים וערבים, שיש לו היתרונות והוא האיש הראוי להיות חבר כנסת ושר בממשלת ישראל. נותרו לי עוד כמה דברים לברר עם דבאח, כדי לגבש עמדה האם אתן לו את קולי, אם לאו. לי אישית, אין עניין עם מוצאו של אדם, יהודי, או דרוזי, או ערבי, בבואי להתלבט אם הוא ראוי בעיני.

את הדיווח הראשוני הזה, אני כותב אחרי שדבאח התקשר אלי וביקש ממני לפרסם את הדברים. לכל המלעיזים אני מבקש לומר שוב: בחרתי בדבאח כדוגמא לבעייתיות של הפריימריז בקדימה. לא בגלל שהוא ערבי ולא בגלל שתמך במופז בפריימריז. אני מאמין באמירה הכול כך יהודית: "אדם נברא בצלם אלוהים". אני מאמין בכל נימי נפשי שאסור שתהיה הבחנה במדינה שלי בין אזרחים. אני מאמין בשוויון מלא לכל אזרחי המדינה ואני מכבד את ההחלטה של אדם לתמוך בצד זה או אחר בהליך דמוקרטי. הזכות הזו שמורה לו, בדיוק כפי שהיא שמורה לי.

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת