יאללה קדימה

 • ראשי
 • קדימה היום
 • חדשות
 • הרשמה
 • אימייל אדום

הפוליטיקה הצינית של מנשה רז

21/04/2012  עמיר סגל, עורך ראשי

פרשת התקפותיו של מנשה רז על אחמד דבאח באיצטלת התנהלות הפריימריז בקדימה קבלה במה באתר זה. את סיום הפרשה בחר מנשה רז לבצע באופן לא ענייני, לא על פי טענותיו הקודמות, לא לפי הערכים שבשמם דיבר וכתב ובנוסף לא באופן הגון והוגן כלפי אתר זה וכלפי הבמה והיחס האישי שקיבל. חשבתי לחלוק זאת עם הגולשים.

את סוף השבוע הזה התכוונתי להקדיש לנושא אחד בלבד – קריאת הספר "איים בזרם" של ארנסט המינגווי. אחרי שנים של האזנה למאיר אריאל בכלל ולשיר "לילה שקט" בפרט הייתי חייב לקרוא את הספר סוף-סוף. כך שאחרי שתמו הפריימריז, אחרי המולת החג והשבוע העמוס שאחריו, התכוונתי להקדיש את כל השישי-שבת הללו לקריאת הספר הזה, ולמתעניינים- התרגום לא רק יפה, אלא מצוין.

מה ששיבש מעט את תכניותיי הייתה תכתובת קצרה עם מנשה רז, שוב בנושאי המפקד הקדימאי ויחסיו עם אחמד דבאח. זאת תפסה את תשומת ליבי ומצאתי עצמי מחויב לכתוב על הנושא עם צאת השבת.

כשהצטרף מנשה רז לקדימה שמחתי על כך. כל אדם בכיר, כמובן שכל אדם בכלל, הבוחר להצטרף לקדימה, הוא תרומה משמעותית למפלגה. בחירתו של רז לפרסם ביאללה-קדימה כמה מעמדותיו עם כניסתו אל המערכת הפוליטית הייתה מובנת מאליה. לא תמיד עורכי יאללה-קדימה הסכימו עם התכנים שהתפרסמו בבימה זו אבל באדיקות שמרו על זכותם של הקדימאים להביע את דעתם. לפיכך, שמחנו מאד על תרומתו של רז אל תכני האתר.

בפגישותיי ושיחותי עם מנשה רז גיליתי, כפי שציפיתי, אדם אינטליגנטי, שטען שמחפש את השיח הפוליטי הרחב אך שהיכרותו והבנתו את העולם הפוליטי כפי שהוא - מועטה. לעומת אחרים שראו בכך פגם, חשבתי שאין כל רע בכך. לא כל הפעילים הפוליטיים צריכים "לשחות" בהתרחשויות ובהיכרות עם הנעשה במפלגה. בעיני, זכותו של אדם להצטרף אל מסגרת מפלגתית גם אם איננו מכיר את המסגרת הזו לעומקה ולרוחבה, ובלבד שישמור על כללי הוגנות וכבוד בסיסיים.ההתקפות על אחמד דבאח

לאחר הפריימריז יצא מנשה רז בהתקפה חזיתית על אחמד דבאח. הן לבשו כסות עקרונית בכך שטען כי דבאח, לשיטתו, מייצג את פגמי המערכת הפוליטית, כפי שהיא מתבטאת במערכת המפלגתית ובקדימה בפרט. מה הייתה ליבת הטענה של רז? שדבאח הצליח לפקוד מספר רב של מתפקדים לקדימה, הרבה יותר ממספר המצביעים לקדימה שבכפרו דיר-אל-אסאד. עובדתית - היחס המספרי אכן בלתי פרופורציונלי וכמות המתפקדים לקדימה בכפר זה גדולה פי כמה וכמה מכמות המצביעים לקדימה בבחירות הכלליות. אכן, טענה קשה הנחזית להיות גם עניינית.

הבעיה מתחילה שרז השעין במאמריו את האשם הגדול על אדם אחד ויחיד לייצג את החולי - אחמד דבאח. באחד הפוסטים שהעלה בפייסבוק הפליא בתיאור חברי הכנסת שממש עולים לרגל אל דבאח בכדי לזכות בתמיכת מתפקדיו. מה ידע עליו רז בשלב הזה? כלום. גבר לא מוכר ולבוש היטב, אשר מי ממכריו אומר לו כי הוא-הוא המפתח להיבחר לרשימת קדימה. רז מצדו הבהיר כי איננו תוקף חלילה את דבאח על רקע תמיכת האחרון בשאול מופז, בעוד רז תומך בלבני. יותר מכך, הוא גם אינו מכוון ביקורתו כלפי דבאח רק משום שהאחרון ערבי. מנשה רז טען כי הוא מעלה סוגיה עקרונית וחשובה מאין כמותה שטרם נדרשו להתעמת איתה.

האמנם? רז דווקא נדרש לסוגיה נדושה ומטופלת היטב. בדבריו של מנשה רז לא היה שום דבר חדש וגם את מטרת התקפותיו – אחמד דבאח - הוא בחר רק בשל העניין התקשורתי הרב שהעלה דבאח בפריימריז האחרונים. דבאח היה ראש עיריית שאג'ור, תעשיין מצליח בזכות עצמו באזור הצפון. דבאח הוא ממקורבי משפחת שרון ומראשוני המצטרפים לקדימה. כפוקד גדול וכאדם משמעותי בקדימה ובציבור הערבי והצפוני ראוי מטבע הדברים שיתפוס תשומת לב. 

"הבעיה" שהעלה רז חצתה מזמן את רף ההצפה הציבורית ויש בקדימה מי שכבר גיבשו תוכניות טובות לפתרונה. שניים משובחים הם מאיר שטרית ויוחנן פלסנר, ויש עוד נוספים שהציעו הצעות לתיקון העיוות בשיטה הקיימת. באורח לא מחמיא, דווקא ציפי לבני, בה תמך רז, יכולה הייתה לתקן את סוגיית המפקד הקדימאי אך בחרה שלא לעשות דבר בשלוש וחצי שנות כהונתה. לבני סמכה על מתפקדי קדימה הראשונים, על "מתפקדי שרון" וכן על "מצביעים חופשיים" שיביאו לה את הניצחון. שלוש הנחות מוטעות אלו שהובילו אותה בין היתר להפסד צורב. אם מנשה רז היה בודק את העובדות לפני שיצא במסע הצלב שלו, ייתכן שהיה מבין שמטרת התקפותיו צריכה להיות לבני, ולא אף אדם אחר.

מאיר שטרית הציע פתרונות אפשריים – תקופת אכשרה של 25 חודשים, תשלום דמי חבר לקדימה בכל שנה והתניית התשלום בכך שייעשה בכרטיס אשראי, צ'ק בנקאי אישי או צ'ק אישי של בנק הדואר (אגב, כפי שנעשה בעבר בכמה מפלגות), כך שמפקדי ארגזים יהפכו להיות נחלת ההיסטוריה. יוחנן פלסנר העלה הצעה משלו לעניין, והיא מערכתית עוד יותר, לפיה יוכלו כלל אזרחי ישראל לבחור את המפלגה אליה יתפקדו במערך או פורטל ממשלתי. כך שהפיקוח על המפקד, ולאחר מכן הפיקוח על הפריימריז לא יעשו לא על חשבון המפלגה ולא באמצעותה, מה שיקטין משמעותית את החשדות והאפשרות למפקד ארגזים ולזיוף תוצאות בחירות פנימיות. בנוסף, שיטה זו תמנע את הוצאת הכספים היתרה שחלה על מפלגות דמוקרטיות, כך שהיתרון התקציבי של מפלגה כישראל ביתנו על קדימה או הליכוד יפחת משמעותית. חברי קדימה שונים, ביניהם עוד כמה מחברי הסיעה, הציעו הצעות רבות ושונות במהלך השנים, פתרונות שחלקם טובים, בוודאי שאפשר וצריך לדון בהם. דבר מהצעות אלו לא היה סודי, הן פורסמו לא פעם, גם באתר זה.

ככלל, בעיית הפריימריז מעסיקה את כל המפלגות הגדולות והדוגמא הטובה ביותר נמצאת דווקא  בליכוד, שם משה פייגלין, שהוא ותומכיו רחוקים מאד מערכי הליכוד ומהזהות הליכודית משפיעים על הרכב הרשימה לכנסת וסוחפים את כל תנועת הליכוד אל אזורי הימין הסהרורי. בקדימה אנחנו רחוקים מכך כמרחק מזרח ממערב ובכל זאת בחר מנשה רז לתקוף דווקא את דבאח. זאת כאשר ישנם פוקדים רבים, נוספים, שלגביהם היה יכול לומר אותו הדבר. רז בחר בערבי, תומך מופז, הנמצא בעין הסערה התקשורתית וכאמור איננו מוכר למנשה רז.
 
מנשה רז גם לא ציטט מהפיתרונות שהוצעו בעבר, מרביתם מחברי מפלגתו. ניכר שלא הכיר אותם או את השיח שקדם להתקפתו העדכנית על דבאח. בכך גילה איש התקשורת הבכיר שטחיות גדולה. זכותו של רז להביע את עמדותיו לגבי כל נושא פוליטי, ממש כפי שזכות זו שמורה לכל אזרח בישראל. אך מאיש תקשורת בכיר, שמבקש שינהגו בו ככזה בהחלט מצופה ליותר. זאת ועוד, מנשה רז מתעתד להיבחר לכנסת ישראל, מטעם קדימה. לפיכך מצופה ממנו שלא רק יעלה בעיות (מוכרות לעייפה) אל השיח המפלגתי, אלא גם יציע פתרון. ניכר בפרסומיו ודבריו של מנשה רז שלא הכיר את הדוברים שקדמו לו, לא את טענותיהם, לא את הצעותיהם ושהוא עצמו לא גיבש כל עמדה לגבי פתרון לבעיה אותה הוא מציין.

הציניות של מנשה רז

מנשה רז בחר להתקיף את אחמד דבאח כי הוא מטרה קלה. את עיגול המטרה על פניו של דבאח כבר סימנו עיתונאים שטחיים כרביב דרוקר למשל. ערביותו של דבאח הופכת אותו להיות "האחר האולטימטיבי" לתושב הרצליה מנשה רז, ותמיכתו במופז בכלל מתירה כל התקפה עליו. רבים הפוקדים הגדולים בקדימה, מתומכי מופז ולבני, ערבים ויהודים. דווקא את התעשיין, ראש העיר לשעבר, מקורב משפחת שרון, מראשוני המצטרפים לקדימה, דווקא אותו תקף מנשה רז – רק כי אחמד דבאח נראה לו כמטרה הקלה ביותר. הרי מי ממקורביו של מנשה רז יעמיד אותו על טעותו? מי מתומכי לבני הקרובים אל מנשה רז יצביע לו על השטחיות, הציניות והגזענות? אף אחד.

בניגוד לרז, דבאח נהג גדלות רוח. לאחר שקרא ביאללה-קדימה את המאמר שפרסם עליו מנשה רז החליט דבאח להתקשר אליו ולהזמין אותו לפגישת היכרות. רז מיהר להשיב בחיוב ועלה צפונה לדיר-אל-אסאד. עוד קודם לכן, הגדיל לדווח לקוראיו ביאללה-קדימה ובפייסבוק כי את תכני אותה הפגישה יחלוק עם כלל הקדימאים, "מדובר בסוגיה עקרונית" אחרי הכל.

עלה מנשה רז ונפגש עם דבאח ואת סיכום הפגישה בחר לפרסם, חלקית. בפרסומו (שעלה לאתר זה מוקדם יותר הערב) הוא מתפייט על נופי הגליל ועל החשיבות לגשר בין העמים, אך את תכני השיחה בינו ובין דבאח לא פרט. רז טוען שזה בשל התחייבות שנתן לאחמד דבאח. כך גם שיחתו עם אברהים נסרה. מה קרה כאן? מנשה רז, שהפך את ההתקפות על אחמד דבאח לעניין עקרוני של ממש והתחייב לקוראיו לדיווח על תכני הפגישה הפך אותה למפגש בין שני אנשים, אותו הגדיר רז: "שיחה ב-4 עיניים בין שני בני אדם שנולדו וצמחו על אותה אדמה". פיוטי מאד, אבל דחילק, איפה הדין וחשבון ממי שמתעתד להיות נבחר ציבור ואף התחייב לתת לנו אותו? איפה המשך הדיון על המפקד הקדימאי?

מה מריחה ההתנהלות הזאת? המפקד הקדימאי מטריד את מנשה רז "ברמה העקרונית" כל עוד הוא עומד לו כרועץ. נראה כי רז, הפוליטיקאי המתחיל, מצא את דרך הזהב : מחד מצא סיפור טוב לרכב עליו מנימוקים עקרוניים לכאורה, מאידך, "יצליח לגשר על פערים" ולהתקרב לדבאח וכך גם לזכות בקולות מתפקדיו הרבים. הדקדקנים מבינינו שמו לב כי רז אף יצר משוואה בינו ובין דבאח כשכתב כי ישקול לתמוך באחמד דבאח. לרז כידוע אין מתפקדים, אז מה בעצם יש לו לתת לדבאח? רז רוצה לעשות מעשה ציפי לבני, רומז כי לאחר שהטיל ספק בלגיטימיות של דבאח במרכולתו להלבין אותו ואת קולותיו בתמורה שאלו יצביעו גם לו. כמה מושלם.

חייבים להודות מהלך ציני מאוד אבל גם די שקוף. שני חברי כנסת בקדימה חשו בדיוק כמוני והתקשרו כדי להסב את תשומת ליבי שממילא כבר עסקה בכתיבת מאמר זה. מנשה רז הפוליטיקאי המתחיל חש עצמו חסר סיכוי במערכת זו, ובחר לתקוף את מי שנראה לו החוט המקשר למקום ריאלי ברשימה. כדי שלא ייתפס כקנטרן ואינטרסנט נתן לדבריו נופך עקרוני. עתה, משפגש באחמד דבאח ומשפגש באיברהים נסרה חש רז כי עלו משמעותית הסיכויים שאותו "מפקד לא ראוי" של דבאח יבחר בו. והנה, כבמטה קסם, התפוגגו כל טיעוניו וטענותיו של מנשה רז על בעיות הפריימריז ופינו מקומם לשיח חברים עם אחמד דבאח, התפייטות על נופי הגליל ואמירות כלליות ומעורפלות על דו-קיום. והטוויסט המעניין כאמור בהצהרתו החדשה כי הוא אפילו עשוי לתמוך בדבאח ושאחמד דבאח איננו אדם שאפשר להתעלם ממנו.

זו שעתה של השטחיות. מה צריך לעשות כדי לקדם דו-קיום בין ערבים ויהודים? כמי שגדל בגליל התחתון (מושב ציפורי, ממש לא רחוק מדיר-אל-אסאד) משמח אותי למצוא שותפים לדעתי על יפי הגליל. אבל אלו דיבורים שיאים לסופר או משורר, לא לאיש ציבור. איש הציבור מעלה בעיה ומוצא לה פתרון, את הפתרון הוא מעמיד לדיון ציבורי, להכרעת הבוחרים. מנשה רז בוחר בדרך הקלה – הוא תוקף אישית, נותן כסות אידאולוגית, לא מכסה נושאים עד הסוף ולא מתחייב לדבר. אפילו לא הפוליטיקה שמנשה רז העיתונאי מצפה לה , וחבל.

 • עמיר, קצת [הרבה] הגזמת, כי בשורה התחתונה מנשה צודק.
  ישראל פנחסי(22/04/2012)
  סגור X עמיר היקר, אם רק היית טורח להציץ [רק קצת] באתר שאתה עורך אותו, היית עוצר וחושב פעמיים, לפני הביקורת הדי חריפה על מנשה רז. כי מה אמר רצה מנשה להוכיח, שהשיטה מסריחה? ובכן אני חוזר ואומר, נכון שהפריימריז שלנו [ולא רק שלנו] היא שיטה כשרה לחלוטין. ובאותה הנשימה אני חוזר ואומר שהיא כל כך מסריחה, שאין צודק מלבקר אותה. כל כך התלהבת עמיר עד שהשווית ללא משים כנראה את מנשה רז עם העיתונאי "השטחי" דרוקר. השטחי הזה דרוקר ותחקיריו מצוטטים משום מה ביאללה קדימה [אנא הקש בבקשה במנוע החיפוש המעולה את המילה דרוקר] יותר מכל אחד אחר, איני מכיר אתר תקשורתי שסגד לאביב דרוקר יותר מאשר יאללה קדימה. ההשוואה שעשית בינו לבין מנשה רז צריכה איפה להחמיא לאחרון. דרוקר ותחקיריו פגעו מאד בציפי, מעניין אותי מאד לכן, ממתי ומדוע הוא הפך לשטחי. באותה היסטוריה אני מפנה אותך גם לכתבה שלי מה 15.10.11 על הפריימריז, כל הכיעור שבשיטה כבר היה ידוע אז. דעתי היתה אותה הדעה גם כשציפי ניצחה. דאבח למען האמת הוא אישיות מרתקת, וגם הצביע לקדימה, אבל מה בקשר ל2000 מתפקדיו? מספיק כבר להצדיק זאת. דיווחתי מעל במה זו שאצלנו בחדרה הצביע בגלוי ואף התפאר בכך, הדובר הרשמי של ש"ס, וחוץ מגלגול עיניים צדקני לא ראיתי במפלגה שלנו כלום. בחברה נורמאלית היו מוקיעים את התופעה, כי המעשה הוא פלילי, אלא שהוא נהנה מלקונה בחוק. הצעתי לכן לעמיר היא;, עזוב את מנשה רז, כיוון שמבין שניכם מה לעשות, הוא יוצא טוב יותר, ודרך אגב, תסכים איתי לחלוטין, שיש בקדימה גם בין נבחרי הציבור אילנות מתאימים יותר לביקורת נוקבת, והם עדיין ממתינים ל"טיפול".
 • עמיר סגל, מסכים לכל מילה כתובה במאמר. רז, חיפש פרסומת לעצמו
  רפאל שרגא(22/04/2012)
  סגור X ולישראל פנחסי אומר, שלא דרוקר הזיק לציפי, אלא היא עצמה במעשיה ובחוסר מעשיה הזיקה לקדימה ולעצמה. לעצם התקפותיו של רז בנושא הפריימרייז, הרי אם נבדוק טוב נמצא שרוב מתפקדי קדימה שהצביעו בפריימרייז ותמכו בציפי, כנראה יימנעו מלתמוך בקדימה בבחירות הכלליות בגלל בחירתו של מופז וכישלונה של ציפי.לדעתי הרבה יתמכו בשלי או בלפיד. אם ההנחה שלי נכונה אז מה ההבדל בין המגזר הערבי שלא יתמוך במופז בבחירות הכלליות, לבין המגזר הלבן שתמך בציפי ולא יסכים להצביע לקדימה בגלל מופז ? אמת השיטה רקובה, אבל אל תאשימו את מופז בכך, לא הוא המציא אותה, כשזה שירת את ציפי בבחירות הקודמות אף אחד לא צייץ ובטוחני שאם ציפי היתה המנצחת, מנשה רז לא היה מעלה את הנושא לדיון. כנראה שההפסד כואב ! לדעתי עלינו להסתכל קדימה ויש להפסיק לבחוש בנושא שמריח ממנו ריח של עשיית חשבונות ואי קבלת דין הבוחר.
 • אין זה סוד שתופעת מפקדי הארגזים גורמת לי סלידה עזה, ולא רק לי. ויש צורך דחוף לשנות את התקנון כדי
  יעקב רוטשילד(22/04/2012)
  סגור X לעקור את התופעה מהשורש. מנשה רז זכה לקבל במה משמעותית כאן באתר בנושא הנ"ל ולדעתי זה רק הזיק לו אישית. זאת לאור הנושא השנוי במחלוקת בו בחר כדי להתחיל את הקמפיין האישי שלו, וחבל. כדאי להזכיר כאן שמי שבעצם תרם למהפך בפריימריז הם מקומות כמו אשדוד, אשקלון, ראשון לציון וכולי ולא רק כפר זה או אחר במדינה. יש לצערי אנשים שלא הפנימו עדיין שיש לנו יו"ר חדש (שמראה כבר סימנים די ברורים לשנוי משמעותי בהתנהלות התנועה)שלא מוכנים לתת לו אפילו 10 ימי חסד, וחבל שכך. אם לא נתאחד עכשיו הסכויים שלנו לחזור לשלטון אינם טובים!
 • הפוליטיקה לא יפה...
  עודד בר(22/04/2012)
  סגור X בהקשר של העליהום על מנשה רז ברצוני להציג את תגובתי. קיבלנו את העובדה שיש יו״ר חדש לתנועה. מעבר להיותנו תומכים בציפי לבני אנו חושבים שקדימה היא תנועתנו והאלטרנטיבה השלטונית היחידה. טענותיו של מנשה אינן על נצחונו של מופז אלא על שיטת הבחירות, אין אנו רוצים ששגיאות העבר יחזרו. ולכן נבער גם את השיטה. אחת מהמשימות הראשונות והדחופות יותר לשנות את השיטה אחרת נמצא את עצמנו עם חברי כנסת מהמגזר הערבי שבואו על חשבון החברים הנפלאים כיום ובעלי פוטנציאל לשרת את התנועה טוב יותר.
 • סחתיין רז,קיבלת יופי של במה,עכשיו חובת ההוכחה עליך...
  מיכאל אזולאי(23/04/2012)
  סגור X במקום עמיר סגל,לא הייתי מקדיש לתגובה על דבריך הלא ראויים והלא כנים, כל כך הרבה זמן
 • סחתיין רז,קיבלת יופי של במה,עכשיו חובת ההוכחה עליך...
  מיכאל אזולאי(23/04/2012)
  סגור X במקום עמיר סגל,לא הייתי מקדיש לתגובה על דבריך הלא ראויים והלא כנים, כל כך הרבה זמן

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת