יאללה קדימה

  • ראשי
  • קדימה היום
  • חדשות
  • הרשמה
  • אימייל אדום

לבני נגררה לפריימריז ותגיע אליהם חבולה

18/01/2012  מן העיתונות

שלום ירושלמי - מעריב

ציפי לבני הודיעה הבוקר על הקדמת הפריימריז בקדימה ל-27 במארס. היא לא עשתה את המהלך הדרמטי הזה בחדווה. הסביבה החיצונית והפנימית כפו עליה את הבחירות הפנימיות אחרי שהודיע לא מזמן כי "הן לא עומדות על הפרק".

ההתרחשויות במפלגת העבודה, הפריימריס בליכוד, ההתמודדות במרצ והכניסה של יאיר לפיד לפוליטיקה עבדו על לבני מבחוץ. היריבים מתוך הבית אחזו בה בחוזקה ולא אפשרו לה להתחמק. שאול מופז, מאיר שטרית ואבי דיכטר ירדו לחייה יחד עם קבוצה נוספת של חברי כנסת שמבקשים להדיח אותה. לבני נכנעה.

בכלל, לבני לא מגיע בפורמה טובה לפריימריס הללו. בשנה האחרונה חל פיחות זוחל במעמד שלה. היא לא התחברה למחאה של מעמד הביניים והסתבכה גם באמירות משונות, כולל בנושאי גלעד שליט. השערורייה הכספית במנגנון של קדימה, המשכורת המנופחות, הבונוסים המדהימים לבכירים, המעצרים של הגזבר ועובדים אחרים, העדות המביכה של המנכ"ל רן שחורי בבית המשפט ועוד כמה אינצידנטים הרסו עוד יותר את הדימוי של המפלגה.

לבני בבעיה בגלל עוד כמה סיבות. הסקרים האחרונים עושים בקדימה שמות, בעיקר אחרי הכניסה של לפיד למרוץ. לבני, שנחשבה תרנגולת שמטילה ביצי זהב עבור המפלגה איבדה את המדגרה הזו, שהבטיחה לה את עמדת המנהיגות.

בפריימריס היא תנסה להוכיח כי למרות הכל היא מגייסת לקדימה הרבה יותר מנדטים מכל מועמד אחר, והסקרים אכן עובדים לטובתה בכיוון הזה. מופז יספר שהוא נוגס ומטלטל את גוש הימין, וזה מה שחשוב. לא מצאתי לעניין סימוכין בסקרים רציניים.

הקרב ייפול על חודם של קולות בודדים
בניגוד לחתמודדות הקודמת בספטמבר 2008, אז רק פרשנים בודדים העניקו למופז סיכוי, הפעם ההערכה שונה בתכלית. מופז ייתן פייט, הקרב יהיה צמוד וייפול כמו אז על חודם של קולות בודדים.

עד אז יתקיים מאבק אדירים על המנגנון שיפקח על הבחירות, גם זה לקח מהפריימריס הקודמים שהסתיימו על סף הפנייה לבית המשפט. בכל מקרה, סביר להניח כי הפריימריס בקדימה ישנו לטובה, לפחות זמנית, את תמונת המצב העגומה של המפלגה. זה טבעה של התמודדות פנימית, שזוכה לתקשורת שיא.

השאלה הגדולה היא מה יקרה אחרי ההתמודדות. לבני כבר הודיעה כי היא לא תישאר בקדימה אם מופז ינצח. בראיון המפורסם (והמיותר) לדנה ספקטור ב"ידיעות אחרונות" היא סיפרה עד כמה היא מייחלת ליום שבו תעזוב את הפוליטיקה ותתמסר
לחייה החדשים. אפשר להעריך את הכנות, אבל לא חייבים להתרשם מהפוזה. לבני הפנסיונרית עוד תתגעגע לימים שבהם כיהנה כשרת חוץ פופולארית בארץ ובעולם.

אם לבני תנצח, קדימה תתפרק מכיוון אחר. שאול מופז ייקח את חברי הכנסת ויקים מפלגה חדשה, שאולי תצטרף בבוא היום לליכוד. חברי הכנסת אבי דיכטר, מאיר שטרית, עתניאל שנלר, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, שי חרמש, רונית תירוש, אבי דואן (שייכנס למשכן בשבוע הבא) ואולי עוד כמה לא יישארו עם לבני. היא לא תדאג להם אחרי הפריימריס. הם ינסו לדאוג לעצמם

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת