יאללה קדימה

 • ראשי
 • קדימה היום
 • חדשות
 • הרשמה
 • אימייל אדום

לבני נכשלה ולפיד עולה

12/01/2012  עמיר סגל, עורך ראשי

ההתלהבות הסוחפת בימים האחרונים את המדינה, על הצטרפותם של יאיר לפיד ונועם שליט למערכת הפוליטית, נובעת בחלקה הגדול מהאכזבה מקדימה בראשות לבני. בשלוש השנים האחרונות לא הצליחה קדימה למצב עצמה כאלטרנטיבה לנתניהו וממשלתו. עכשיו אנחנו משלמים את המחיר האלקטורלי.

התלהבות גדולה, חיפוש אובססיבי אחרי הכותרת הבאה, עוד ועוד אזכורים של השמות "יאיר לפיד" או "נועם שליט" ועוד כותרת על עוד "אביר על סוס לבן" שיבוא להציל את המצב היא לא יותר מאשר סממן של ייאוש. הישראלים מיואשים, רובם לפחות. השסעים בחברה הישראלית הולכים ומתגברים, אי השוויון לא מצטמצם, והמצב הכלכלי העולמי הבעייתי משמש קרדום ביד אלו שמבקשים להמשיך לעשוק את הציבור. במקביל, ממשלת ישראל ממשיכה לדרדר את מעמדה של ישראל בעולם, והמצב מול הפלסטינים הולך בעיקר לשום מקום, מצידנו ומצידם. ממשלת נתניהו היא לא ממשלה טובה, זה מייאש לכשעצמו, אבל גם אין לה אלטרנטיבה, וזה הדבר המייאש באמת.

יש אופוזיציה בישראל, והאופוזיציה בכנסת לא מייצגת את גודלה האמיתי בציבור. רוב הציבור הישראלי סולד מהממשלה הזו, מהחקיקה האנטי-דמוקרטית, מדרדור מעמדה של ישראל בעולם, מהחידלון המדיני, מההתנהלות האנטי-חברתית, מגודלה המופרז ומהעובדה שזו ממשלה שמזניחה את בעיות היסוד של החברה הישראלית. במצב כזה מצופה היה שהאופוזיציה בציבור תמצא את האדם שיכול להחליף את ראש הממשלה, תנהה אליו, תקשור לו כתרים, תפתח כלפיו ציפיות ומפלגות שונות ינסו לקשור עמו קשרים ולנסח את הקמפיינים העתידיים שלהן לפיו. היה מועמד כזה עד לא מזמן, למעשה מועמדת, אבל היא אכזבה.

הסיסמא "זה ציפי או ביבי" הביאה לא מעט קולות לקדימה בבחירות 2009. חלקם באו מאהבת לבני, אחרים באו כי סלדו מנתניהו ורצו לחזק את מה שתפסו כאלטרנטיבה לממשלה ימנית בראשותו. רבים מהם כבר לא יצביעו לקדימה. חלקם, אנשי שמאל, חוזרים אל מפלגות הבית שלהם – מרצ, העבודה ואפילו חד"ש. אחרים, אנשי מרכז וימין, מתפזרים בין שלל מפלגות, כולל מפלגות הימין, כולל העבודה וכמובן הרשימה המסתורית והמדוברת של יאיר לפיד.

ההתפזרות הזו נובעת קודם כל מהייאוש והאכזבה שהסבה קדימה של לבני לרבים בציבור הישראלי, כמו לרבים בקדימה. ההתפזרות הזו, הרי, הרסנית למתנגדי נתניהו. עוד ועוד מפלגות מהמרכז ושמאלה משסעות את האופוזיציה הטבעית לממשלת נתניהו ומחזקות את ראש הממשלה המכהן. הרי אף אחד ממצביעי העבודה, מרצ, "מפלגת יאיר לפיד", השמאל הלאומי, התנועה הירוקה או כל גוף חדש שיקום או יצטרף, לא מצפה שהצבעתו תייצר את ראש הממשלה הבא. הבעיה היא שנכון להיום גם מצביעי קדימה לא יחשבו כך.

קדימה כבר לא נתפסת כאלטרנטיבה לליכוד, בעיקר כי לבני כבר לא נתפסת כאלטרנטיבה לנתניהו. למעשה, מלבד כמה פעילים קדימאים די בודדים, שקולם מועצם על ידי מנגנון המפלגה, אין היום מי שרואה את לבני כראש הממשלה של ישראל, לא הבאה ולא בכלל.

זה לא שהציבור טיפש, להפך, הציבור רואה עוד ועוד כתבות על השחיתות המפלגה, על קנסות בסכום של מעל מיליון ₪ (וכמה סימני קריאה אמורים לבוא אחרי הסכום הזה כדי שיחלחל?), משכורות שהולכות לשום מקום, סיעה מפולגת ואנמית, יושבת ראש שבכנסת האחרונה לא הובילה אף מהלך משמעותי.

זו לא התקשורת. התקשורת מפרגנת ללבני ומחבקת אותה, גם היום. עדיין לבני מתראיינת באמצעי תקשורת שונים יותר ממרבית הפוליטיקאים הישראלים, גם כששוב ושוב היא איננה חושפת מסר משמעותי או דרך חדשה. כמובן שיש התקפות עליה, אבל על איזה פוליטיקאי אין התקפות?

נתניהו יישאר ראש הממשלה בכנסת ה- 19 כי בכל צומת בה אפשרי היה לייצר אג'נדה עצמאית, מורכבת, עמוקה, אמיתית - לבני בחרה לתקוף את נתניהו בפראות ילדותית ובעיקר בחרה שלא לבחור ולא להתחייב. המנגנון הקדימאי הפך בימיה של לבני לעיסה מכוערת ובזבזנית והסיעה, במקום כבר לפני שנה ושנתיים לפעול לשינוי, המשיכה להיות אוסף של ח"כים בודדים.

לפני שנה היה מצבנו בסקרים טוב, אפילו טוב מאד. היינו צפויים להיות המפלגה הגדולה ביותר. אבל, כמו שכולם יודעים, העולם דינמי. העולם הפוליטי דינמי עוד יותר. במקום לעבוד ולחשוב על איך לשמר את מצבה של קדימה, איך לשפר את מצבה, במקום לזהות את האתגרים והסכנות שמעבר לפינה, התעסקו שם עם עוד תפקיד, ועוד לכלוך על רונית תירוש, אלי אפללו, שאול מופז או יוליה שמאלוב-ברקוביץ'.

לא שיש במאמר הזה איזה ניתוח חדש, מידע חדש או הארה מקורית. כל הדברים הללו כבר נאמרו ונכתבו, בשיחות בארבע עיניים, מעל במות וכאן ביאללה-קדימה. ועדיין, מועד הפריימריס לראשות קדימה לא נקבע ואנחנו רק ממשיכים לרדת בסקרים.

הייתי רוצה לומר שאין לזה הצדקה, שקדימה היא האלטרנטיבה הראויה, לכתוב שזו רק תקופה קשה שאחריה הציבור יבין שטעה. אבל הציבור לא טעה. קדימה של לבני היא מפלגה אנמית, מפורקת, מסוכסכת ורחוקה מלהיות נקייה. זו לא מפלגה שהעומדת בראשה מסוגלת לנהל מדינה. ושוב, יש לנו כמה וכמה ח"כים מוצלחים ומוכשרים, פעילים נאמנים וחיוביים והרבה כוונות טובות, אבל אנחנו נענשים בצדק. השארנו כיושבת ראש את לבני, לבני דרדרה אותנו, את הביקורת המוצדקת השתקנו והמפלגה בגרעון. אז מה? שהציבור יביע אמון? הרי עוד ועוד חברי קדימה עוזבים את המפלגה, חלקם דורשים את הסרת חברותם, לאחרים פשוט נמאס והם מאבדים קשר עם המפלגה.

כמובן, יהיו שיקומו ויגידו ששוב יאללה-קדימה תוקף את לבני, יגידו שאיך אפשר לעבוד ככה כשתוקפים אותך ושכביסה מלוכלכת צריך לכבס בבית. הבעיה היא, קודם כל, שבבית הקדימאי אף מכונת כביסה לא עובדת, ואם עובדת ישר אומרים שהיא בוגדת. אז בסוף כל הנושאים שלא מטפלים בהם הופכים לנשואי כתבות של רביב דרוקר ומטי טוכפלד. מעבר לזה, ביקורות על התנהלות הן חלק מהמשחק הפוליטי, בוודאי כשהן מוצדקות, ואם יאללה-קדימה הוא המרומם או מפיל את יושבת ראש המפלגה, זו כבר בעיה, חמורה מאד, שלה.

בסופו של יום, הדברים פשוטים. לבני נכשלה כיושבת ראש קדימה, והכישלון הקונקרטי הזה בניהול המפלגה והסיעה ובגיבוש סדר יום אמיתי מחלחל לציבור וגורם להידרדרותה של קדימה. פריימריס הם הכרח, וגם הם לא בטוח שיהפכו אותנו למפלגת שלטון בכנסת הבאה, את הנזק שנגרם ייקח זמן לתקן. אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להמשיך בתהליך ההידרדרות הזה, רק כדי שתוכל לבני להמשיך לשאת בתואר "יושבת ראש קדימה".

 • לבני לא תקדים את הפריימריז בגלל קופת המיליונים של כספי המפלגה לביזבוזים שנפלה לידיה.
  יוסי ברזילי(12/01/2012)
  סגור X הכל בגלל בצע כסף. וקדימה ואנחנו כולנו יכולים לעוף לכל הרוחות. אנחנו רק מפריעים לה לבזבז את הכסף שלנו.
 • אכן, ציפי ביזבזה את האימון ואת הקרדיט שציבור המצביעים נתן לה
  רפאל שרגא(12/01/2012)
  סגור X היום לאחר 3 שנים בהן היא מכהנת כיושבת ראש קדימה, יכולותיה האירגוניות ידועות לחברי המפלגה ולציבור הרחב, ולא פלא שהמפלגה מידרדרת מסקר לסקר. לפני שנים רבות, מנהיג מפלגה שנכשל היה שם את המפתחות על השולחן ומאפשר לבחור מנהיג אחר, זאת לטובת עתיד המפלגה ועתיד המדינה. היום כולם נאחזים בכיסאותיהם וקשה להם להודות על כישלון מנהיגותי. מה שנדרש לשיקום המפלגה זו מנהיגות שונה בתכלית ממנהיגותה של ציפי שהביאה את קדימה היכן שהיא היום.
 • לדעתי, הדרך היחידה של קדימה לצאת מהצלילה היא לקרוא ליאיר לפיד להצטרף לקדימה!
  יעקב רוטשילד(12/01/2012)
  סגור X זה יעשה טוב לקדימה וליאיר לפיד גם יחד, זאת בהנחה שהוא נכנס לפוליטיקה כרץ למרחקים ארוכים עם מטרה להגיע לצמרת הפוליטית. אני מקווה שמי שמומחה למהלכים כאלה יעשה את עבודתו נאמנה. אם זה לא יקרה זו תהייה כנראה ההחמצה האחרונה של קדימה!
 • ממליץ בכל הלב ליאללה לשוב ולהיות רלוונטיים כבעבר.
  ישראל פנחסי(12/01/2012)
  סגור X כל פעם לאחרונה כשיוצא לי לעיין ביאללה קדימה, מתחשק לי להצטייד בממחטות. זאת על מנת לשלוח אותן בדואר רשום, קודם כל למערכת, בלי לשכוח כמובן למספר כתובות נוספות. מאתר טוב, נשכני ואובייקטיבי, שכבוד היה להשתתף בו, הפך האתר לנשכני בלבד. האם חשבתם כבר אולי על שם חדש? הנוכחי כבר לא רלוונטי לצערי. כותב כאן מישהו שציפי נשארת בגלל בצע כסף. זה ממש מבריק , בביביתון "ישראל היום" הפכתם לבטח ליקירי החברה. אין פשוט טעם להתווכח עם חלק מהכותבים, כי כמו במתמטיקה 100X0 זה עדיין אפס. נכון שמצבה של קדימה ברגע נתון זה אינו טוב, אבל הפתרון אינו בקוטריי {יבבות ונהי למי שלא הבין}, שמופגן ללא הפסק באתר הזה. בבחירות הקודמות אחרי שאולמרט התפטר, קדימה נראתה באמת כמפלגה מרוסקת, היו גם פריימריז שנויים במחלוקת, וכמעט פנייה לבית המשפט. מי לא הספיד אותנו אז, דווקא "יאללה קדימה" התנהל אז נהדר. ובאה ציפי לבני וריסקה במו ידיה את כל התחזיות, קדימה הפכה למפלגה הגדולה ביותר, רק תודות לה!!! כשכל המספידים אוכלים כובעים בתדהמה. הרבה מחברי כנסת מסוף רשימת המועמדים, שחייבים רק לה את מקומם, חתרו וחותרים תחתה, אפילו שלטענותיהם יש משקל. מדוע לא שמענו אותם {וטוב שלא} כשנגד אולמרט וגם נגד שרון הועלו האשמות {פליליות} חמורות בהרבה. איני יודע מדוע וכיצד הנשכנות של יאללה הפכה לארסית, ובית לא מכובד למספר מתוסכלים שכבר מראש ברור לכולם מה שיכתבו. לגבי הסקרים; "שינוי" על 15 המנדטים שלה נבלעה בקדימה, ואם ציפי לא תמשיך להנהיג את התנועה {מותר לרשום זאת} הם יחזרו ליאיר לפיד. כמובן אם בינתיים לא יתערער מעמדו. אני כותב זאת מבלי לגרוע חלילה מאיכותם של כל המתמודדים, הם בהחלט ראויים. אלא שהייתי מצפה מהם לנהוג כפי שהם היו מצפים מאחרים לנהוג לו עמדו בראש התנועה. אני בטוח ביכולתה של קדימה להתרומם, כי יש לנו נבחרים מצוינים, גם אני מקווה שיאיר לפיד יחבור אלינו, זאת למרות שחוק לפיד ההזוי יצא {למרבית הבושה} מתוכנו. וליאללה קדימה אני מאחל מכל הלב לעשות חשבון נפש, כדי לשוב ולהיות רלוונטיים, וזאת כדי שלא ימלמלו הקוראים ;" נו טוב כתבו את זה ביאללה לא."

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת