יאללה קדימה

 • ראשי
 • קדימה היום
 • חדשות
 • הרשמה
 • אימייל אדום

סקר לתשומת-לב נתניהו: לפיד גורף 16 מנדטים, דרעי - 8

01/07/2011  מן העיתונות

סקר "גלובס": גוש הימין יצלול ל-56 מנדטים ? הליכוד צונח ל-22 מנדטים, קדימה מאבדת 7 מנדטים וש"ס מתרסקת ל-6

מסקר "גלובס" עולה כי החששות בלשכת נתניהו מוצדקות: יאיר לפיד ואריה דרעי ישנו את המפה הפוליטית וינתצו את היתרון היציב של גוש הימין, אם יתמודדו בבחירות הבאות. לפי הסקר, לפיד יגרוף 16 מנדטים, דרעי - 8, וגוש הימין יצלול ל-56 מנדטים

לפי סקר, שבוצע על-ידי מכון המחקר של רפי סמית עבור "גלובס", לו היו הבחירות נערכות היום, לפי מפת המפלגות הקיימת, היה הליכוד מתחזק ועולה ל-29 מנדטים, גוש הימין היה זוכה ל-69 מנדטים ולוקח את נתניהו לעוד קדנציה בראשות הממשלה. ואולם, במידה שדרעי ולפיד מחליטים לעמוד כל אחד מהם בראשות מפלגה עצמאית, מאבד הליכוד שבעה מנדטים וצונח ל-22, וגוש הימין צולל אל עבר 56 מנדטים - דבר שלא מאפשר לנתניהו להקים קואליציה ימנית, או קואליציה בכלל.

כניסת שני השחקנים החדשים פוגעת בכולם: קדימה מאבדת שבעה מנדטים ויורדת ל-20 מנדטים; ש"ס מאבדת ארבעה מנדטים ומתרסקת ל-6; העבודה גם היא מוותרת על שני מנדטים לטובת לפיד וצונחת ל-7.

לפי התרחיש הזה, קדימה נחלשת ומאבדת כמעט שליש מגודלה כיום, אבל סיכוייה להרכיב את הקואליציה הבאה דווקא גדלים. אם תחבור קדימה (20) ללפיד (16), דרעי (8), עבודה (7), ותצרף גם את מרצ (3) - היא תוכל להקים גוש חוסם נגד נתניהו, שעשוי להביא את לבני לראשות הממשלה, או לחילופין להקמת ממשלת רוטציה.

שני המצטרפים החדשים יכולים לסייע ללבני להקים לגוש חוסם, אבל לא מספיקים להקמת קואליציה. למהלך יתווסף מימד דרמטי נוסף, אם ליברמן יחליט לעשות לנתניהו מעקף מרכז-שמאל ולהצטרף לגוש הזה. קשה לראות איך נתניהו, שיישאר מחוץ למשחק, שורד ארבע שנים באופוזיציה. אם לא יעמוד בראשות הממשלה, ודאי יעדיף לפרוש, וליברמן יהפוך למנהיג הימין.

ממשלת רוטציה?

אבל קיימות לא מעט אפשרויות אחרות. קדימה והליכוד אולי לא יוכלו להקים ממשלה לבד, נקייה משותפים - האופציה הזו נעלמת מהמפה והחלום הזה מתרחק. אבל הקמת ממשלת רוטציה קדימה-ליכוד, לפיד ועבודה, נראית מהלך יותר הגיוני. 65 המנדטים שיהיו לממשלה הזו, יוכלו לאפשר לה להשאיר את ליברמן ואת ש"ס בחוץ.

לנתונים האלה, שאינם נעלמים מעיני המערכת הפוליטית, יכולות להיות שתי תוצאות הפוכות: הישרדותה של הקואליציה הקיימת והיאחזות בכיסאות, או דווקא להקדים את הבחירות, כדי למנוע מלפיד ודרעי להקים תשתית פוליטית.

והערה לסיום: ש"ס מונה כיום 11 מנדטים. לפי הסקר ש"ס ודרעי יחד שווים 14 מנדטים. דרעי לא יכול לטעון שהשלם גדול משמעותית מסך חלקיו ושש"ס לא נפגעת. סביר להניח שזה בדיוק מה שימנע את האפשרות התיאורטית לתת לו לרוץ בנפרד.

לפיד נוגס בכולם

יאיר לפיד ואריה דרעי משנים את המפה הפוליטית. יחד ובנפרד. לפיד לוקח קולות בעיקר מקדימה, העבודה, מרצ והליכוד, ובעיקר את הקולות שנחשבים צפים; דרעי לוקח קולות באופן דרמטי מש"ס וגם מהליכוד.

לפי הסקר זוכה דרעי ב-8 מנדטים בראש רשימה עצמאית. זה לא מופרח לומר שש"ס מאבדת את כל ארבעת המנדטים שלה לטובת דרעי, מה שאומר שאת ארבעת המנדטים הנוספים הוא מקבל מהליכוד. לפי החישוב הזה, הליכוד מאבד שלושה מנדטים ללפיד. לא מנותק יהיה זה מנותק לשער שקדימה לא מאבדת לדרעי מנדטים, וכל השבעה שאיבדה - עברו ללפיד. בנוסף, סביר להניח ששני המנדטים שאיבדה ישראל ביתנו, עם כניסת השחקנים החדשים, נמצאים אצל לפיד, שזוכה גם למנדט אחד ממרצ ולשניים מהעבודה.

לפיד פוגע פגיעה מכרעת בכל המגזרים. זה יכול להיות שההשפעה שלו היא באמת חוצה מפלגות, אבל ייתכן גם שהסיבה לך היא שמדובר במותג שעדיין לא הרכיב רשימה. אם הרשימה תהיה כולה שמאל, אז אולי מצביעי ימין יחזרו הביתה, וההיפך. אם הוא ירצה להמשיך לפגוע בכולם, הוא יצטרך להקים רשימה מתאימה.

גם הרכב רשימתו של דרעי עדיין עומד בסימן שאלה. אם במפלגה שלו יהיו, למשל, נשים, או גורמים אחרים שיתנגשו עם הדי.אן.איי החרדי, שהוא מסמל, ייתכן שזה יחזיר קולות של ש"סניקים הביתה. החרדים האשכנזים (יהדות התורה), דרך אגב, לא נפגעים כלל ממפלגתו של דרעי, אם כי בכל מקרה זה לא קהל היעד שלו, ככה שלדרעי זה לא ממש אכפת.

 • "גלובס" איננו "ישראל היום", הסקר שלו הוא לא סתם פירוטכניקה.
  ישראל פנחסי(02/07/2011)
  סגור X לפיד הכריז שלא ירוץ ודרעי לפי מספר פרשנים יהסס לרוץ ללא ברכת הרב עובדיה. נכון או לא בנתיים הם לא רצים. ותמיד כשעולה שם פופולרי הוא זוכה להצלחה בסקרי הכאילו. אבל,, הסקר חוזר ומלמד היכן מאגר הקולות של קדימה, ועל מי צריכה התנועה לשמור מכל משמר. המצביעים מקרבו של הציבור הרחב אם הם ימניים כבר חזרו מזמן הביתה, לליכוד לליברמן, לדתיים ולחרדים. קדימה מאכלסת את מצביעי המרכז החילוני החושש מקיצוניות פוליטית או דתית {"שינוי" לשעבר} ואת מצביעי השמאל המתון המאוכזב {עבודה, ו"מרץ"} מצביעים חיוביים אלו מתאפיינים בחוסר נאמנות, והם כבר הוכיחו זאת בפועל. וסקר "גלובס" מוכיח זאת בדייקנות. כשמופיע גורם כמו לפיד, עליו סומכים יותר בציבור, שלא יעשה הסכמים במחיר מופרז {לא עם ש"ס ולא עם קיצוני הימין}, רק כדי להיות בשלטון. משיכה ימינה ודיבורים בזכות הרב ליאור {שמעתי גם כאלו} יגרמו מעט נחת בקרב רבים מהפעילים, אבל קטסטרופה ביום הדין. חובה לשמור בדבקות על חוקי התנועה, ולהיזהר מנסיעה על השוליים.
 • יש לשנות תקנון המפלגה, לאפשר בחירות פנימיות מוקדמות יותר
  רפאל שרגא(02/07/2011)
  סגור X לאור מצטרפים חדשים, שינויים צפויים בהרכב רשימות לכנסת וחוסר השקט הפנימי במפלגה שמשדר אי שביעות רצון, חובה להציג בפני הציבור מוקדם ככל האפשר את צוות ההנהגה שייבחר לקראת הבחירות הכלליות. יש לאפשר בחירות שנה אחת קודם לתת בידי הנבחר/ת שהות מספיק לחרוש את המדינה לאורכה ולרוחבה ולהביא את המסר של קדימה לציבור הבוחרים. ניתן ללמוד ממדינות אחרות, אסור לערוך אותן 3 חודשים כמצויין בתקנון הקיים.
 • כניסת שחקנים חדשים לפוליטיקה בדמותם של דרעי ולפיד היא עדות ניצחת לכשלונה של קדימה
  נמרוד  נוי(02/07/2011)
  סגור X החיפוש אחר עושי נפלאות בדמותם של אריה דרעי ויאיר לפיד מוכיח מעל כל צל של ספק שקדימה לא השתרשה בציבור כגורם שיביא למפנה בחיינו הפוליטיים במדינה. מבחינתי אם אכן יכנסו שני השחקנים החדשים הנ"ל לפוליטיקה ויקימו רשימות משלהן זו סוג של כשלון ידוע מראש. אוסיף ואומר כאן, כי בחירות פריימריס היום או בעוד שנה וכדומה לצערי לא יתרמו לשום דבר טוב. קדימה נשארה תקועה ולא הציגה אלטרנטיבה של ממש ואני לא רואה בעת הזאת וברמה העקרונית שום פוליטיקאי בקדימה שראוי להובילה ולהביא לה ערך מוסף משמעותי.

מבזקים

קובלנה על מפלגות ישראל

24/01/2013 מערכת יאללה-קדימה

הדג נחש בביצוע לשיר של מאיר אריאל. הכי עדכני שיכול להיות

 לתצוגה מורחבת